23 Nisan 2019 Salı 8:59

Xmarks (Foxmarks) Eklentisi

Yazan: Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2009 18:57
Bu yazı Eklentiler Kategorisinde YORUM YAZ .

xmarksXmarks, “eski adıyla Foxmarks” eklentisi ile internet kısayollarınız (bookmark)  her yerde yanınızda.

nternet tarayıcı (web browser) olarak kullandığım Firefox ile uzun süredir severek kullanmakta olduğum Foxmarks eklentisi artık Internet Explorer ve Safari internet tarayıcıları ile de kullanılabiliyor.

Sanırım Firefox dışındaki internet tarayıcılara destek vermeye başlamış olmalarından sonra Foxmarks ismi yerine Xmarks ismini kullanmayı tercih etmişler. Eski isimleri olan Foxmarks web sitesi halen yayında ve hizmet vermeye devam ediyor. Yeni isimleri olan Xmarks ismi ile de web siteleri mevcut.

Ancak gözden kaçmaması gereken bir ayrıntı olarak:

Foxmarks; Firefox 2, Internet Explorer 6, Internet Ezplorer 7 ve Safari 3 sürümlerinde kullanılabilirken,

Xmarks; Firefox 3, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8 ve Safari 3 sürümlerinde kullanılabiliyor.

Bunun yanında Xmarks bir takım ek özelliklere de sahip. En işlevsel hali de Firefox 3 üzerinde çalışan xmarks eklentisi diyebiliriz. Dolayısıyla tarayıcımız desteklediği sürece Xmark kullanmakta fayda var.

Bu isim kargaşasına yeteri kadar değindikten sonra hangi amaçla kullanıldığını da özetleyeyim.

Birden fazla bilgisayar kullanıyorsanız, örneğin ev ve işyerinde, veya masaüstü ile dizüstü bilgisayarınızda kullandığınız internet kısayollarınız sizin için önemli olabilir. Hatta bilgisayarınızı yenilerken veya formatlarken sizin için önemli olan internet kısayollarınızı yedekleyip tekrar yüklemeniz gerekiyor olabilir.

Tahmin edeceğiniz üzere Xmarks eklentisi sizi hem bu zahmetten kurtarıyor, hem de internet kısayollarınıza her yerden erişebilmenizi sağlıyor.

Firefox ile birlikte kullanmanız durumunda web sitelerinde kullandığınız kullanıcı adı ve şifreleri de ayrıca sizin belirleyeceğiniz bir şifre ile saklayabiliyor.

Internet Explorer ve Safari üzerinde ise kullanıcı adı ve şifre için yedekleme desteği bulunmuyor.

Xmarks bahsettiğim temel özelliklerinin dışında kullandığınız internet tarayıcılara göre değişkenlik göstermekle birlikte bir takım ek özellikler  de sunuyor.  Örneğin Safari 3 ile birlikte iPhone üzerinde de kullanılabiliyor. Ek özellikleri birazdan vereceğim Xmarks indirme sayfasında görebilirsiniz.

Xmarks eklentisinin kurulumu ve kullanımı

1 – Xmarks indirme sayfasına girdiğinizde kullandığınız internet tarayıcıyı otomatik olarak tesbit ederek kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

Ayrıca buradan hem detaylı özelliklerini görüp hem de hangi internet tarayıcıda kullanmak istiyorsak (Firefox, Internet Explorer, Safari) seçerek kurulum dosyasını indirebiliyoruz.

2 – Eklentiyi indirdikten sonra kurulumu yapıyoruz.

3 – Buradan kendinize bir hesap açarak Xmarks’a kayıt oluyoruz.

4- Xmarks’ın ayarlarına girerek almış olduğumuz kulanıcı adı ve şifresini tanımladıktan sonra kurulumu tamamlıyoruz.

Web sitesinde Türkçe desteği bulunmasa da kurduğumuz eklentide Türkçe desteği bulunuyor. Bu nedenle zaten basit olan kurulum ve ayarlar için fazla detaylara girmedim. Kısa sürede aşina olacağınızı ve severek kullanacağınızı düşündüğüm eklenti için bahsedeceklerim bu kadar.

Dilerseniz yorum yazabilir, veya geri izlemelere bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın