19 şubat 2019 Salı 20:06

Google SearchWiki’yi Başlattı

Yazan: Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2008 15:06
Bu yazı Haber Kategorisinde YORUM YAZ .

Google Arama Sonuçları Artık Kullanıcıların Kontrolünde

Google SearchWiki

Google, SearchWiki adını verdiği, arama sonuçlarını kullanıcıların istedikleri gibi düzenleyebilecekleri bir sistem geliştirdi.

SearchWiki temel olarak kullanıcıların arama sonuçlarında karşılaştıkları ilgisiz sonuçları azaltmayı hedefliyor. Google böylece kullanıcılara kolaylık sağlarken aynı zamanda kendisine de potansiyel olarak daha fazla AdSense verisi sağlamış oluyor.

Google’ın SearchWiki adı verilen bu sisteminde istemediğiniz sonuçlarla karşılaştığınızda bu sonuçları silebiliyorsunuz ve tekrar karşılaşmıyorsunuz. Aynı şekilde her zaman görmek istediğiniz bir sonucu da en üste taşıyabiliyorsunuz.

İstendiği takdirde arama sonuçlarının yanına başkalarının da görebileceği notlar iliştirmek de mümkün. Bu şekilde kullanıcıların, arama sonuçlarında kendilerine daha yararlı bilgilere ulaşabilmesinin yanı sıra, diğer kullanıcıların da diledikleri takdirde beğenilen siteleri görmesi sağlanabiliyor.

ChaCha ve Mahalo gibi siteler bu tarz özelleştirilmiş aramalar sunsa da bu sitelerin içerikleri editörler tarafından yönetiliyor, dolayısıyla arama sonuçlarını da onların tercihleri etkiliyor. Google SearchWiki ise sadece kullanıcının kendisi tarafından görülebiliyor.

Guardian gazetesindeki haberde Google ürün yöneticisi Juergen Galler, kullanıcıların istediği sonuçları bulmasını amaçladıklarını, SearchWiki’nin de bu konuda şimdiye kadar yaptıkları en önemli yenilik olduğunu belirtti.

Google arama sonuçlarındaki bu değişiklik çıkan sonucun yanında bulunan bir ikona tıklayarak yapılabilecek.

SearchWiki’yi kullanmak için Google hesabınıza girmiş olmanız ve tercih edilen dil olarak İngilizce’yi seçmiş olmanız gerekiyor.

Dilerseniz yorum yazabilir, veya geri izlemelere bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın