19 şubat 2019 Salı 20:06

Google, elektrik faturalarına da el atıyor

Yazan: Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2009 12:00
Bu yazı Haber Kategorisinde YORUM YAZ .
Google

Google, “Enerji Bilgi Sistemi” ile elektrik faturalarına da el atıyor

Google, son zamanlarda ardı arkası kesilmeyen hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor.
Ancak bu seferki hizmeti internetle ilgili değil. Google, evinizde veya işinizde ne kadar elektrik harcadığınızı hesaplayarak ve faturalarınızı düşürmenize yardımcı olmayı amaçlıyor.

Günümüzde farklı alanlarda ilginç hizmetleri bulunan Google, internetle ilgisi olmayan bir alana, elektrik faturalarına el attı.

Google resmi sitesinde duyurulan ve deneme safhasında olan “Enerji Bilgi Sistemi” evinizde bir ayda ne kadar elektrik harcadığınızı, hangi cihazın ne kadar elektrik tükettiğini size grafiklerle beraber sunacak. Siz de bu verilere dayanarak elektrik tüketimini düzenleyip tasarruf yapabileceksiniz.

Sitede yapılan açıklamaya göre deneme aşamasında olan bu sistemi kullanan kullanıcılar bir senede elektrik faturalarında %15 oranında tasarruf sağladı.

Tabii ki Google gelip bu verileri evinizden almayacak. Google’ın geliştirdiği bir yazılımı bilgisayarınıza indirip kurarak, evinizin elektrik tüketimi ile ilgili verileri bu yazılıma gireceksiniz. Ardından gerekli web sayfasına girerek tablolar halinde hangi cihazın ne kadar elektrik harcadığını görebileceksiniz. Bu sayede hangi cihazın ne kadar sürede, ne kadar elektrik harcadığını görebilecek ve bu verilere göre gerekli ayarlamalarınızı yapabileceksiniz.

Sistemin ne zaman hizmete başlayacağı ve hangi dillerde hizmet vereceği belirtilmedi.

Dilerseniz yorum yazabilir, veya geri izlemelere bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın