19 şubat 2019 Salı 20:05

Microsoft Türkiye’den Windows Live Uyarısı

Yazan: Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2009 18:23
Bu yazı Güvenlik Kategorisinde YORUM YAZ .

Windows Live

Microsof Türkiye’den Windows Live Duyurusu

Microsof Türkiye, Windows Live servisini kullanan müşterilerinden, kendi kurumlarında çalışmayan kişi ya da kişilerin, kurumun web alan adı (domain) adreslerini kullanarak Windows Live hesabı oluşturarak kurumun müşterileri ile temasa geçtiklerine ilişkin haberler aldığını, böyle bir durumla karşılaşılmaması için öncelikle şirketlerin web alan adını domains.live.com üzerinden kayıt edilmesini önerdi.

Microsoft Türkiye’nin bu konudaki duyurusu tam olarak şu şekilde;

Son dönemde, Live servislerimizi kullanan bazı müşterilerimizden, kendi kurumlarında çalışmayan kişi ya da kişilerin, kurumun alan adı adreslerini kullanarak, Windows Live hesabı oluşturduklarına ve bu hesaplar üzerinden kurumun müşterileri ile temasa geçtiklerine ilişkin haberler alıyoruz.

Böyle bir durumla karşılaşmamanız için öncelikle şirketinizin web alan adını domains.live.com üzerinden kayıt etmenizi öneriyoruz.

Kayıt işleminin ardında alan adlarınızı Windows Live üzerinden istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz: Kurumsal alan adınızı kaydettikten sonra dilediğiniz hesapları kolayca oluşturabilir, dilediğiniz hesapları ise engelleyebilirsiniz.

Bu işlem sırasında özellikle iki noktaya dikkat etmenizde büyük fayda görüyoruz:

1. Kayıt işleminden sonra, oluşturulan Windows Live hesaplarını arzu ederseniz engelleyebileceksiniz. Alan adınızı kaydetmeden önce alınmış olan Windows Live hesapları için abuse@live.com ile iletişime gerebilirsiniz; bu adrese söz konusu Windows Live hesapları ile ilgili olarak hangi işlemin yapmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

2. Ayrıca alt alan adlarının (sub-domain) asıl alan adı ile birlikte kayıt edilemediğini anımsatmak isteriz.

Microsoft, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Live servisleri ile, kullanıcılarına çok yüksek bir güvenlik seviyesi sunmaktadır. Alan adı kayıt işlemlerimiz de bu güvenlik sistemininin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle sözü edilen kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz, alan adınızı bu tür kötü niyetli girişimlerden koruyacaktır.

Live hizmetlerimizle ve alan adlarınızla ilgili konulardaki öneri, görüş ve değerlendirmelerinizi bizlerle paylaşmanızı önemle rica ederiz.

Dilerseniz yorum yazabilir, veya geri izlemelere bakabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın