23 Nisan 2019 Salı 8:58

SATA Native Mode ve XP Kurulumu

Etiketler: , , , ,
Yazan: Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2009 12:43
Bu yazı Çözüm Kategorisinde 24 Yorum .

Sata Native ModeSATA Native Mode ve XP Kurulumu

Kutusundan çıkarıp Windows XP kurmak istediğim HP 550 Notebook’ta mavi ekranla karşılaşınca, problemin sistemde kullanılan SATA diskten kaynaklandığını anlamam uzun sürmedi.

Bunun üzerine SATA Native Mode kullanılan bir sisteme nasıl Windows XP kurduğumu ve sonrasında SATA Native Mode da nasıl kullandığımı anlatarak aynı problemi yaşayanlara çözüm sunmak istedim.

Yukarıda bahsettiğim gibi, SATA Native Mode kullanılan bir sisteme Windows XP CD’si takıp kuruluma başladığınızda, kur standart sürücüleri yüklendikten sonra aşağıdaki hata mesajını aldığınız mavi ekranla karşılaşıyorsunuz.

Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.

Bu, durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız,

bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa, aşağıdaki adımları izleyin:

Bilgisayarınızda virus kontrolü yapın. Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın. Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırılmış ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin.

CHKDSK /F komutunu çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Teknik Bilgiler:

*** STOP:  0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0×00000000, 0×00000000)

Bu hata sistemde kullanılan SATA disk sürücülerinin yüklenmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Windows XP kurulum sırasında, Windows Server işletim sistemlerinde olduğu gibi disk sürücüsü yükleme şansı da sunmuyor. Kaldı ki böyle bir seçenek sunmuş olsa da bir disket sürücünüzün olmama ihtimali de yüksek.

Neticede bu aşamada SATA disk sürücüsünü (driver) yükleyemediğimiz için Windows XP kurulumunu tamamlamak için çözüm SATA diski IDE olarak kullanmak.

Bunun için BIOS’a girerek “SATA Native Mode” seçeneğini “Disable” hale getirmek gerekiyor.

HP 550 Notebook’un BIOS’unda “SATA Native Mode” seçeneği, “System Configuration” menüsünde, “Device Configurations” adımında bulunuyor. (Enable olarak seçtikten sonra F10 ile kaydetmeyi unutmayın!.)

SATA Native Mode, disable edildikten sonra Windows XP kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor.

Ancak bu durumda diskimizi SATA Native Mode da kullanmamış oluyoruz.  Bu da performans düşüklüğü ve notebook için daha az batarya şarj süresi demek.

Dolayısıyla sistemin performansını artırmak ve şarj süresini uzun tutmak için SATA Native Mode’u kullanmak  gerekiyor.

Bunun için yapılması gerekenleri de aşağıda aktarmaya çalışacağım.

Windows XP Kurulum Sonrası SATA Native Mode Kullanımı

- İlk aşamada ihtiyacımız olan disk sürücüsünü temin etmemiz gerekiyor. Üreticinin web sitesinden ilgili modelin sürücülerini bulabilirsiniz.

Bu aşamadan sonraki yönergeleri, “HP 550 Notebook PC” örneği için aktarmaya çalışacağım. Farklı modeller için de aynı yolu izleyerek sonuca ulaşabilirsiniz.

HP 550 Notebook için, Intel Matrix Storage Manager yazılımını buradan indirebilirsiniz.

- Yazılımı indirdikten sonra, değiştirmemişseniz “c:\swsetup\SP39156″ klasörüne dosyaları açacak ve kuruluma başlayacak, devamında;

Bu sistem, yazılımı yükleme gereksinmelerini karşılamıyor.

Kur kapatılacak

şeklinde bir hata ile karşılaşacaksınız.

Bu aşamada halen gereken sürücüyü yükleyememiş durumdayız. Ancak ihtiyacımız olan sürücü dosyaları;

iaahci.cat, iaahci.inf, iastor.cat, iastor.inf, iastor.sys, TXTSSETUP.OEM

az önce yarım kalan yükleme sırasında oluşturulan “c:\swsetup\SP39156\Winall\Driver” klasöründe bulunuyor.

- Aygıt Yöneticisini açarak “IDE ATA/ATAPI denetleyiciler” altında bulunan;

Intel(R) ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller – 2838

üzerine gelerek özelliklerine giriyoruz.

Sürücü tabından “Sürücü  Güncelleştir”i seçiyoruz,

Windows yazılım aramak için Windows Update sitesine bağlanabilir mi? sorusunu, “Hayır, bu kez değil” ile yanıtlayarak ilerliyoruz.

Bir sonraki adımda “Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş)” seçeneği işaretli olarak ilerliyoruz.

Devamında “Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim.” seçeneğini işaretleyerek ilerliyoruz.

Karşımıza gelen ekranda “Disketi Var”ı tıklayarak;

“C:\swsetup\SP39156\Winall\Driver” klasörünü gösteriyoruz. “iaStor.inf” dosyasını seçerek “Aç”ı tıklıyoruz.

Açılan pencerede “Tamam”ı tıkladığımızda bir liste ile karşılaşıyoruz. Listeden ilgili sürücüyü;

Intel(R) ICH8M-E/M SATA AHCI Controller

Seçerek ilerlediğimizde;

Sürücü Güncelleme Uyarısı

Windows, donanımınızla uyumlu olup olmadığını doğrulayamadığı için bu aygıtın yüklenmesi önerilmiyor. Sürücü uyumsuzsa, donanımınız doğru çalışmadığı gibi bilgisayarınız dengesizleşip tamamen durabilir. Bu sürücüyü yüklemeye devam etmek istiyormusunuz?

Sorusuna “Evet” cevabı verdiğimizde sürücü yüklemesi tamamlanıyor ve bilgisayarı yeniden başlatmanız isteniyor.

Son aşamada bilgisayar kapandıktan sonra yeniden başlamadan önce BIOS ayarlarına girerek “SATA Native Mode” seçeneğini “Enable” olarak seçerek ayarları kaydediyoruz.

SATA Native Mode aktif haldeyken Windows XP nihayet açılıyor ve kısa bir süre sonra;

Sistem Ayarları Değişimi

Windows yeni aygıtları yüklemeyi tamamladı. Aygıtınızı destekleyen yazılım bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektiriyor. Yeni ayarların etkin olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Bilgisayarınızı şimdi yeniden başlatmak istiyor musunuz?

Sorusuyla kaşılaşıyoruz. “Evet”i seçerek bilgisayarı tekrar başlatıyoruz.

Artık Windows XP’nizi, SATA Native Mode da sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Dilerseniz yorum yazabilir, veya geri izlemelere bakabilirsiniz.

24 Yorum “SATA Native Mode ve XP Kurulumu”

 1. 1
  Tolga
  18 Nisan, 2009, 16:37

  Çok teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş.Aynı sorunu ben de yaşıyorum.Benim bilgisayar HP pavillion DV6185ea.Gerekli sata controller’ı bir türlü bulamadım :(

 2. 2
  19 Nisan, 2009, 9:05

  Tolga, HP’nin web sayfalarından aradığın modele ait sürücüleri bulabileceğini tahmin ediyorum.

 3. 3
  boşkoy
  4 Mayıs, 2009, 16:14

  pcde böyle bişi oldu yeniden başlat dio fakat kapama tuşuna basıorm bişi olmuo pc öylece duruo hiç bişi yapılmıo f8 dende bişi açılmıo. çoookk acil bişi bulmalıyım. pc bana ait değil çevremde yardım edebilecek kimse yok.

 4. 4
  boşkoy
  4 Mayıs, 2009, 16:23

  hp 550 bilgisayarda kullanırken mavi bi pencere çıktı. pencerede;bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmemesi için windows kapatıldı. bu durdur hatasını ilk defa görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın yazıyor. açma-kapama tuşu bir işe yaramıyor. pencere hala duruyor. ne yapacağım hakkında bilgi verir misiniz? nasıl yeniden başlatılacak?

 5. 5
  5 Mayıs, 2009, 9:10

  boşkoy, yaşadığın problemin çok fazla nedeni olabilir, bu nedenle malesef kesin birşey söylemek mümkün değil.

  “RAM veya diskte fiziksel bir problem olabilir, fan problemi nedeniyle işlemci fazla ısınmış olabilir, bir sürücü (driver) problemi olabilir, işletim sistemiyle ilgili dosyalar herhangi bir nedenle silinmiş olabilir…”

  Yeterli bilgiye sahip değilsen teknik bilgi sahibi olan birinin müdahale etmesi gerekiyor. Yanlış müdahalelerle veri kaybı yaşanabilir.

 6. 6
  yasin
  15 Mayıs, 2009, 23:53

  bu uygulamayı yaptım ama bende “Intel(R) ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller – 2838
  ” bölümü yok neden acaba?

 7. 7
  16 Mayıs, 2009, 10:29

  Yasin, anladığım kadarıyla Bios’tan SATA Native Mode’u disable ederek XP kurulumu yapmışsın ve SATA sürücü yükeleme aşamasına gelmişsin. Yazıda bahsettiğim gibi yönergeleri HP 550 Notebook için aktarmıştım. Farklı bir model cihazda uygulamak istediğini tahmin ediyorum. Dolayısıyla “Intel(R) ICH8M 3 port Serial ATA Storage Controller – 2838″ yerine farklı bir denetleyici olabilir bu durumda.

  Aygıt yöneticisinde IDE ATA/ATAPI denetleyicilerin altında farklı bir denetleyici görüyor olman gerek. Kullandığın modele ait sürücüyü indirip yönergeyi tamamlayabileceğini düşünüyorum.

 8. 8
  Mrt
  12 Temmuz, 2009, 10:25

  Fix5 arkadaşım çok teşekkür ederim bu paylaşımın için. Daha önce kullandığım laptoplarda Bios Setup alışık olduğum türden olduğu için üstesinden gelmiştim. İlk defa bir HP kullanıyorum ve Bios’u görünce oldukça şaşırdım. 2 gün bu sorunun çözümü için okumadığım makale kalmadı. O kadar spesifik çözümler yazmışlar ki uygulamak nerdeyse imkansız:) Bu kolay çözüm için çok teşekkür ediyorum.

 9. 9
  Asaf
  12 Temmuz, 2009, 13:46

  Allah sizden razı olsun kardeş. Beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız.

 10. 10
  mustafa
  16 Temmuz, 2009, 18:38

  dedıgınız şekilde BIOS tan SATA Native Mode’u disable yaparak xp kurulumu yaptım kendı denetleyicimin driver ını hp nin sitesinden indirdim fakat sizin söylediğinis şekilde değil ”bu yazılım bu yonga sistemiyle uyumlu degil.” bu sekilde uyarı verdı. yardımcı olabilirmisiniz

 11. 11
  17 Temmuz, 2009, 9:35

  Mustafa, gözden kaçırdığın bir nokta olabilir, yönergeyi tekrar dikkatlice okuyarak uygulamanı tavsiye ediyorum. Kurulumun bir aşamasında “Bu sistem, yazılımı yükleme gereksinmelerini karşılamıyor. Kur kapatılacak” gibi bir uyarı alacağınızdan bahsetmiştim, takıldığın yer burası olsa gerek.

 12. 12
  mustafa
  17 Temmuz, 2009, 14:20

  hocam yonergeyı tekrar dıkkatlıce okuyarak uyguladım fakat kurulum asamasında yıne aynı hatayı verdı(uyumsuz donanım. bu yazılım bu yonga sistemiyle uyumlu degil) solediğiniz gibi kurulum yarıda kalsada iaahci.cat, iaahci.inf, benzeri dosyalar belirtilen yerde fakat iastor.inf dosyasını bulamıorum. benim pc pavilion dv 8231ea driver sp32492… ya ben driver ı dogru bulamıorum…ya bu ıkı uyarıda aynı anlamda ben istenen inf dosyasını dogru bulamıorum… tekrar yardımcı olursanıs sevınırım..

 13. 13
  17 Temmuz, 2009, 15:18

  HP Pavilion dv8231ea Notebook PC için Microsoft Windows XP Intel SATA AHCI Denetleyici Sürücüsü’ne ait sayfaya buradan ulaşabilirsin

  Direkt indirmek istersen

  Dosya adı: sp32478.exe, (1/1 , 602.92k)

 14. 14
  mustafa
  17 Temmuz, 2009, 16:56

  hocam bu seferde the current image format is not supported by the disk driver seklınde bi hata verıyor. yıne dosyanın ıcıne baktım sadece f6flpy32 doyası var.

 15. 15
  mustafa
  17 Temmuz, 2009, 17:28

  hocam o bi image dosyasıymış acıp dedıgınız gıbı uygulayınca sonuca ulastım.fakat son asamada sectıgım controller farklıydı sanırım buda aletlerın farklı olmasından kaynaklanıo..umarım sorun cıkarmas…sıse gercekten COK TESEKKUR EDERIM…

 16. 16
  17 Temmuz, 2009, 21:13

  Donanın listesinde sorunlu aygıt görünmüyorsa bir problem olacağını sanmıyorum, muhtemelen uyarı mesajıyla karşılaştığınız için farklı sandınız.

 17. 17
  Oğuz
  6 Mart, 2010, 2:07

  fix5 ben toshiba a300-15d kullanıcısıyım ve dediğiniz her şeyi yaptım çıkan her şeyi tek tek denedim ancak olmuyor driverımın uyumlu olduğuna eminim sizce sorun nerde?

 18. 18
  6 Mart, 2010, 11:25

  Oğuz, uzaktan yardımcı olmak gerçekten zor çünkü çok fazla parametre var. Öncelikle BIOS’tan sata native mode (benzer başka bir ifade de olabilir) seçeneğini disable ederek kurulumu tamamlayabiliyor musun? Cevabın evet ise, sonrasında Toshiba A300-15D için gereken sürücüyü temin edip yükledikten sonra bilgisayarını kapatıp, BIOS’tan sata native mode seçeneğini enable ederek bilgisayarını açtığında yine mavi ekranla mı karşılaşıyorsun? Problem birebir olarak anlattığım şekilde ise sorunun gerçekten sata native mode ile ilgilidir, geriye kalan da doğru sürücünün yüklenmemiş olması veya düzgün yüklenmemiş olmasıdır.

 19. 19
  cagatay
  20 Mayıs, 2010, 1:14

  merhaba kardesim oncelikle cozumun için teşekkürler bende western digital scorpio black 3200 bekt (WD 3200 BEKT) harddiski var ve sürücüsü yok yada ben bulamıyorum sata native modu DİSABLE OLARAK KULLANMAYA DEVAM EDİYORUM VE harddiskim 320 görünmesine rağmen 30 gb tan fazlasını kullanamıyorum yardımcı olursan sevinirim kardesim

 20. 20
  20 Mayıs, 2010, 15:40

  Diskinizle yaşadığınız problemin SATA Native Mode ile bağlantılı olduğunu sanmıyorum. Sanırım SATA Native Mode sürücüsünü yanlış algılayıp diske ait bir sürücü gibi düşündünüz. Elbette diskle ilgili olsa da diskin değil bilgisayarınızın anakartı üzerinde bulunan disk kontrol ünitesine ait bu sürücüyü de kullandığınız bilgisayarın üretici firmasına ait web sitesinden temin edebilirsiniz.

 21. 21
  muhammed
  30 Ağustos, 2010, 2:25

  dostum çok saol çok çok makbule geçti

 22. 22
  onur
  20 Ocak, 2011, 14:49

  dostum teşekkür ederim emeğine ve bilgilerine sağlık

 23. 23
  metin
  24 Mart, 2011, 14:09

  hem teşekkür hem de tebrik ederim.

 24. 24
  26 Temmuz, 2012, 21:24

  [...] arkadaşlar ben bi mavi ekran hatası alıyorum. bu hatanın çözümünü araştırdım. bu sitede http://www.fix5.com/cozumler/sata-na…-kurulumu.html benim aldığım hatanın aynısı var çözümü için bios ta bi değişlik yapmam gerekiyor [...]

Yorumunuzu Yazın